A Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Budapest a világ legnagyobb vasúti fékrendszer fejlesztője és gyártója. Fékrendszereinket a világ több mint húsz országában futó járművekben használják: nagysebességű vonatokat, személy- és tehervonatokat, villamosokat, metrókat. Budapestről fékezzük és tesszük biztonságosabbá a gyorsuló jövőt.
Vállalatunk 1995 óta fejlődik töretlenül. A folyamatos termék- és kompetencia bővülésnek köszönhetően alakult ki a jelenlegi portfólió: a cégcsoporton belül Budapest feladata a legkorszerűbb fékmechanikai, -vezérlési és levegőellátási termékcsaládok fejlesztése és gyártása. A stabilitás és a megújulás egyaránt sikerünk záloga. A növekedésben fontos szerepet játszott a 2016-ban történt 5,3 milliárdos beruházás, amelynek köszönhetően a budapesti vállalat a cégcsoport, egyben a világ legnagyobb vasúti fékrendszereket gyártó és fejlesztő központjává vált.
Hazánkban a Flirt motorvonatokon, a KISS emeletes vonatokon, a CAF villamosokon és a 3-as metró szerelvényein bízhatjuk magunkat a Knorr-Bremse által képviselt piacvezető minőségre.
A budapesti Knorr-Bremse a termékinnováció, a szoftver-hardver kutatás-fejlesztés, a raktári kiszolgálás terén konszern szintű feladatokat lát el, továbbá a globális beszerzés kelet-közép-európai központja is itt működik.
Szakterületeink
Az Alkatrészgyártás feladata, hogy előállítsa a szereldék számára szükséges alkatrészeket. Ez a termelési egység két nagy területet foglal magában: a Forgácsolást, valamint a Felületkezelési Központot.
A Forgácsolás magas hozzáadott értéket képviselő munkája alapvetően határozza meg a késztermékek minőségét. A Forgácsolás a konstrukciós mérnökséggel szoros együttműködésben dolgozik, a tőlük érkező tervrajzok alapján állítják elő az alkatrészeket. A forgácsolási folyamatok marási-, esztergálási- és egyéb speciális alap és kiegészítő technológiával történnek.
A Felületkezelési Központ feladata a gyár termékeire vonatkozó, a nemzetközi szabványokban és vevőink követelményrendszerében meghatározott korrózióvédelem és esztétikai igény kielégítése.
A Fékmechanika feladata a mechanikus fékegységek összeszerelése. A fékegység fejti ki a fékerőt a féktárcsára vagy közvetlenül a kerékre, és állítja meg a vasúti mozdonyokat és kocsikat akár 330 km/óra sebességről. A Fékmechanika részlegen évente több mint 20 000 féle terméket állítunk elő kisszériás volumenben. A fékek felhasználása sokrétű: a nagysebességű szerelvényeken keresztül a mozdonyokhoz, metró szerelvényekhez, villamosokhoz vagy elővárosi vonatokhoz is szállítunk fékegységeket.
A Fékvezérlés feladata olyan termékek gyártása, amelyek a mozdonyokban, a vasúti kocsikban fellelhető, levegővel működtetett berendezések vezérlését végzik: elektromechanikai, fékmechanikai modulok, kompakt elektropneomatikus modulok, fékkonténerek, csövezett panelek, szelepek és kiscsapok. A Fékvezérlés nemcsak gyártja, hanem teszteli is ezeket a termékeket.
A Légellátás kompresszorokat – olajmentes és olajkenésű dugattyús és csavar-kompresszorokat –, légszárítókat és levegőszűrőket, kondenzátum leválasztókat, olajszűrőket, szelepeket, és komplett levegőellátó egységeket szerel össze. Ezek a berendezések szolgáltatják azt a sűrített levegőt, amely a járművek fékezéséhez szükséges, de további, az utazási kényelmet szolgáló eszközöket (ajtók, toalett) is működtetnek.
A Tesztközpont fő feladatai a termék-applikációkhoz és innovációs projektekhez kapcsolódó fejlesztések, prototípusok bevizsgálása, minősítése, továbbá a reklamációk kezelésének támogatása. A Tesztközpont a speciális szaktudásra alapozva (PLC és LabVIEW programozás) összetett feladatokat végez a mérőpadok, adapterek tervezésétől a vizsgáló programok írásán át egészen az automatizált mérés-adatgyűjtésig.
Nálunk minden egyes projekt új kihívás: egyedi, nemzetközi megrendelések alapján fejlesztünk vasúti fékrendszereket és azok kompenenseit. A gyártás-közeli fejlesztés¬nek köszönhetően mérnökeink a termék útját az innovációs ötlet megjelenésétől és a termékfejlesztéstől a gyártáson át a tesztelé¬sig és a késztermék leszállításáig követhetik nyo¬mon. A széles termékportfóli¬ónak köszönhetően a nálunk dolgozó mérnökök nem csupán részfeladatokat oldanak meg, hanem a szakma teljes ismeretanyagát felhasználják munkavégzésük közben: többek között a gépésze¬ti tervezést és modellezést, a gyártástechnológiát, az infor¬mációtechnológiát és az anyagtudományt.
A fejlesztési központ feladatai közé tartozik innovatív alkalmazási lehetőségek feltárása a vasútiparban. Saját szabadalmak és ötletek átültetése új termékekbe ügyfélprojekteken keresztül.
- Termékek, termékcsaládok fejlesztése vevői és innovációs projektekhez
- Öntvények, kovácsdarabok, gumi- és műanyag alkatrészek fejlesztése a legmodernebb technológia felhasználásával
- Validálási tervek elkészítése és ezek kiértékelése
- Vizsgálati tervek elkészítése és a teszt eredmények kiértékelése
- Termékek utógondozása, üzemeltetési tapasztalatok visszacsatolása új fejlesztésekbe
Biztonságkritikus szoftverek és elektronikai termékek fejlesztése
Informatikus, gépészmérnök, villamosmérnök, mechatronikai mérnök és fizikus kollégáink dolgoznak biztonságkritikus hardver és szoftver rendszerek önálló termékfejlesztésein, együttműködve a Knorr-Bremse Vállalatcsoport más országokban dolgozó mérnökeivel. Hiszünk benne, hogy a jövő a fedélzeti irányítórendszerek és a távoli adat- és szolgáltatóközpontok összekapcsolásával létrejövő nagy-komplexitású és autonóm megoldások irányába mutat. Kollégáink közös munkája során számos bejegyzett szabadalom született.
A mérnöki tevékenységet a legmodernebb eszközparkkal dolgozó, a legmagasabb szinten képzett szakembercsoport támogatja (PSE minősítés).
- A cég termékeinek vizsgálata számítógépes szimulációk segítségével
- Virtuális modellalkotás, harmonikus, statikai és dinamikai végeselemes számítások elvégzése
- Az alkatrészek szimulációs eredményeinek kiértékelése üzemi szilárdsági szempontból
- A modellezési és méretezési módszerek validálása mérésekkel
Knorr-Bremse tanműhely
Nálunk működik az ország egyik meghatározó szakképző központja. Tanműhelyünkben öt szakma - CNC gépkezelő, gépi forgácsoló, hegesztő, gépgyártástechnológiai technikus, mechatronikai technikus - gyakorlati ismereteit sajátíthatják el a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum tagintézményeinek diákjai.
Gyarmati Dani
Szakma Sztár 2019 országos verseny második helyezettje
Légy részese nemzetközi projektjeinknek! Csatlakozz a legjobbakhoz!
Szerintem itt, a Knorr-Bremse Budapestnél található az ország egyik legmodernebb tanműhelye. Kedvencem a CNC marógép, ami programozható, és 3D-ben szimuláció is lefuttatható rajta. Komplex munkadarabokon keresztül és felkészült tanárok segítségével lehet itt kísérletezni, megtanulni a legfontosabb szakmai fogásokat, a pontos mérettartást és a hatékony időbeosztást.